Перед вами посилання на гуглдок, який допоможе розібратися із фінансами.
docs.google.com/spreadsheets/
Щоб отримати копію для редагування, відкрийте, натисність в документі Файл-создать копию.
Я зробив його, коли ми з дружиною планували сімейний бюджет на рік. Нам інструмент пригодився, можливо, допоможе і вам
Що робить
Табличка покаже фінансову картину року, допомаже спланувати витрати, підготуватись до подорожей чи маштабної покупки. Для розрахунків табличці треба мінімум інформації:
— щомісячний дохід;
— щомісячні витрати;
— інші заплановані втрати/доходи.
Навіщо
Контролювати і управляти фінансами тяжко, нудно і не круто. Зазвичай, люди знають, яка сума у них є зараз на кредитці чи в шухляді та величину своїх доходів. Просвітлені приблизно уявляють, скільки витрачають кожного місяця. Але мало хто дивиться в майбутнє. Щоб переконатися у цьому, достатньо провести експеримент.
Яка сума на ваших рахунках буде 30-го червня?
Тяжко сказати. Ми не тримаємо в голові різницю між доходами та витратами, і тим більше, її зміну впродовж року. Через це фінансові цілі перетворюються на мрії. Людина каже собі, що хоче купити машину. Але коли це зробить — знає дуже приблизно. Табличка показує, як мінється сума на рахунку впродовж часу.
Як користуватись
Розглянемо типовий приклад. Сім’я з двох персон, обоє отримують зарплату. Іншого постійного джерела доходів — депозитів, нерухомості для здавання в оренду, бізнесу — немає. Не так давно заходили три празники в гості, тому на рахунках залишилось не густо: 4500 грн.
Порахуємо операційні — ті, що повторюються із місяця в місяць — росходи та доходи. Заробляє сім’я 14 тис. на двох. Себе не балують, але при нинішніх цінах витрачають не менше восьми-дев’яти тисяч в місяць. Беремо для розрахунків дев’ять, буде правдивіше. Отриманої інформації досить для початку.
Вводимо дані у відповідні клітинки.
Крутяк. Постійний, безперервний ріст вгору. На жаль, в реальності так не буває. Окрім постійних витрат завжди з’являються незаплановані, які псують всю діаграму.
Наша сім’я сідає думати, що вони ще мали купити такого, що не входить в стандартні трати. Список росте: плеєр чоловіку на день народження, будку собаці, коштовності дружині на восьме березня, матеріали на мікроскопічний ремонт в кухні, дзеркало у ванну, ще безліч витрат, а головне, те, ради чого вони і затіяли планування — відпустка.
— Давай прикинемо, коли ми будемо витрачати гроші, — радісно каже дружина.
Чоловік вводить орієнтовні суми в таблицю в стрічку «інше».
Результат робить очі сім’ї вологими, і зовсім не від щастя. Але зате він більш-менш правдивий. Також він показує, що на відпустку грошей має вистачити. І каже ще багато чого. Наприклад:
— немає фінансової подушки безпеки;
.
— витрачають майже все, не думаючи не тільки про страхування найближчого майбутнього, але і про довготривалу перспективу, старість;
.
— не можуть собі дозволити почати зберігати на якусь велику річ: машину, квартиру, депозит для навчання дитини;
.
— витрачають менше, ніж заробляють (це головне).
Далі з цифрами працюємо залежно від цілей. Якщо відпустка — першочергова ціль, і запланували її на липень-серпень, не обов’язково зберігати гроші на рахунках і вивалювати всю суму за тиждень. Як варіант, кладемо кошти на шестимісячний депозит, наприклад, трьома частинами щомісяця по 4,5 тис. В кінці терміну сума виросте на 7-10%, а ризик нікуди не поїхати суттєво зменшиться. Гроші працюватимуть. Ліниво, але працюватимуть. І психологічно легше розставатися з меншими сумами.
Подивимось, як виглядатиме картина в такому випадку.
Упс, залізли в мінус. Треба переносити трати з переліку «інше» на пізніший період.
Зрозуміло, що в деяких місяцях операційні трати перевищуватимуть заплановані дев’ять тисяч. Це не проблема, якщо поряд стоятимуть місяці з меншими. Якщо ні, то або вводимо режим жорсткої економії, або економимо на «іншому».
Недоліки
Це дуже простий інструмент. В час крутих мобільних додатків здається, що занадто простий. Простий до аха-ха-ха, примітивна табличка в Екселі. В мережі є багато шаблонів для фінансового планування. Наприклад
http://www.vertex42.com/ExcelTemplates/budgets.html
Автори пишуть, що мільйони людей користуються ними. Я б поправив: мільйони людей закачують шаблон. Там все настільки складно, і настільки багато пунктів, що більшість людей просто задовбеться їх заповнювати.
Заповнення та підтримання в актуальному стані таких програм вимагає дуже цінного ресурсу — людської дисципліни. Тому чим простіші вони будуть, чим менше даних туди треба буде заносити для отримання показового результату, тим краще.
Що далі
Далі грошей буде стільки, що доведеться їх відмивати, як Уолтер Уайт |
Ми використовували цю таблицю для фінансового планування року в своїй сім’ї. Алгоритм виглядав так:
1
Порахували витрати. Сіли з блокнотом і в думках пройшлися по кожній кімнаті в домі, по двору, по наших сімейних мріях та потребах, записуючи, що куди купити
2
Прив'язали покупки до календаря. По кожній траті прикинули ціну і розбили покупки більш-менш рівномірно по року
3
Врахували операційні затрати. Внесли в табличку заробітну плану і операційні витрати. Приблизну суму витрат ми знали, тому що перед тим три місяці фіксували їх в мобільному додатку Спенді. Мені Спенді подобається. Використовую безкоштовну версію, яка дозволяє вносити суму затрат чи доходів та присвоювати їй категорію. Програма показує статистику за обраний період: розподіл витрат по категоріям, порівняння витрат за два періоди, загальні трати, графік їх росту чи падіння. Головне, вона не надто напряжна.
4
Продумали варіанти зменшення затрат. Наприклад, використали той самий прийом з депозитом для отримання хоч якогось прибутку через півроку.
Тут важливо не використовувати фашистські прийоми, типу, о, придумав, а давай не будемо їсти хліба. Вони допоможуть зекономити в короткостроковій перспективі, але на довгій дистанції ви зірветесь і будете надолужувати втрачене.Думати треба над заходами, які допоможуть не витрачати лишнього. Саме лишнього. Так, наприклад, якщо ми заходимо в супермаркет за покупками, то лишнє потратимо обов’язково. Особливо, якщо заходимо туди голодні. Стопроцентно, якщо без списку. Тому логічно скоротити походи в супермаркет. Ми намагаємося замовляти з доставкою крупними партіями памперси, корм коту, каву. Хочемо закупити продукти довготривалого зберігання у великій кількості, щоб не так часто ходити в магазин.
Ще один приклад.
Проект шкафа у ванну |
Нам треба шкаф у ванну кімнату. Він нестандартний, маленький та простий. Можна замовити втридорога на Ікеї, а можна спробувати самому спроектувати, замовити розпил і скрутити. І досвід цікавий, і відволікаєшся на ручну працю, і явно дешевше.
5
Оцінили можливість відкладати на стратегічні цілі. Подумали над стратегічними планами. Чи зможемо відкладати щось на довготривалі цілі? Занесли дані в таблицю, щоб оцінити можливу суму.
6
Запланували моніторинг. Вирішили раз в місяць спостерігати, наскільки заплановане відрізняється від реальності. Важливо не бути скнарою і не повертатися до графіку щодня. Хай собі йде, як йому хочеться. Раз в місяць достатньо, щоб оцінити різницю між запланованою сумою витрат та реальною. Якщо різниця солідна протягом кількох місяців, треба приймати міри.Далі будемо користуватися планом і удосконалювати його. Надіюсь, колись він буде зручний, гарний та ще більш корисний. Поради та побажання по вдосконаленню приймаються.
Про оновлення буду повідомляти додатково.
Діліться інструментом з друзями. Не дякуйте.
Див. також інші статті по темі фінансів
.
Як фінансувати
Куди фінансувати